KODLK: kolej na Dolnym Śląsku

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych

Uwaga pociąg!
KODLK - zdjęcie nr 1 KODLK - zdjęcie nr 2 KODLK - zdjęcie nr 3

Archiwum wiadomości

Sukces zwieńczony niespodzianką!

Miło nam poinformować, że w związku z podjętą inicjatywą ze strony KODLK, Związku Zawodowego „Kontra”, Cieszyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz współpracą z posłanką Prawa i Sprawiedliwości - Marzeną Machałek, powraca bezpośrednie połączenie do Rzeszowa przez: Wałbrzych, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków. Ponowny dojazd w okolice Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia, bez konieczności przesiadki, możliwy będzie dzięki wydłużeniu pociągu InterRegio nr 36120/63120 „Galicja” spółki Przewozy Regionalne, do/z Jeleniej Góry.

Pociąg kursować będzie od momentu wakacji, w każdą sobotę i niedzielę. Na odcinku Jelenia Góra – Wrocław; Wrocław – Jelenia Góra, pociąg kursować będzie w taryfie Regio. W związku z powyższym, dotychczas kursujące pociągi: Regio nr 66234 (11:08) oraz powrotny Regio nr 66231 (13:52) ulegną likwidacji, a w ich godzinach kursować będzie, po wydłużonej trasie, InterRegio „Galicja”. Tabor: w soboty – EZT, w niedziele: skład wagonowy.

Na tym nie kończy się lista sukcesów. Do Jeleniej Góry zawita również bezpośrednie połączenie do Świnoujścia. Podobnie, jak przypadku IR „Galicja”, połączenie to powstaje na bazie wydłużenia dotychczas kursującego InterRegio nr 83522/67521, który kończył i zaczynał bieg na stacji Wrocław Główny. Nowe połączenie zastąpi 2 kursujące obecnie pociągi Regio: Jelenia Góra – Wrocław nr 69521 oraz Wrocław – Jelenia Góra nr 69228.

Orientacyjne godziny odjazdów i przyjazdów prezentują się następująco:

Rzeszów – tam i z powrotem:
Jelenia Góra 11:08
Wrocław Główny 14:24/14:32
Rzeszów Główny 21:50
---
Rzeszów Główny 06:15
Wrocław Główny 13:22/13:52
Jelenia Góra 17:20

Świnoujście – tam i z powrotem:
Jelenia Góra 06:08
Wrocław Główny 09:25/09:40
Świnoujście 17:58
---
Świnoujście 09:28
Wrocław Główny 17:49/18:00
Jelenia Góra 21:38


Spotkanie z Radnym

W czwartek, 17 marca 2011 roku, członkowie Komitetu spotkali się z jeleniogórskim radnym klub PiS, panem Oliwerem Kubickim. Został poruszony szereg spraw dotyczących kolei, w tym:
dalszy brak połączenia międzynarodowego Jelenia Góra – Drezno ;
brak możliwości bezpośredniego dojazdu w rejony Małopolski i Lubelszczyzny ;
kwestie prawidłowego skomunikowania pojazdów różnych przewoźników, kursujących w obrębie Jeleniej Góry i okolic

W zeszłym tygodniu zostało wysłane pismo do Ministerstwa Infrastruktury w celu wytłumaczenia nieścisłości, do jakich doszło ze strony przewoźnika PKP InterCity. Przypominamy, że w dniu 17 lutego 2011 roku, otrzymaliśmy pismo z centrali powyższej spółki, w którym przewoźnik stanowczo zaprzecza doniesieniom, jakoby pociąg TLK 26102/3 relacji Lublin - Wrocław został wydłużony, od czasu wakacji, do Jeleniej Góry.


Postępy w sprawie uruchomienia pociagów do Krakowa i Lublina!!

Jak informowaliśmy państwa w ubiegłym tygodniu KODLK walczy o przywrócenie dalekobieżnych połączeń kolejowych Jeleniej Góry z Lublinem i Krakowem. Akcja spotyka się z ciepłym odbiorem i szerokim zainteresowaniem. W ciągu ostatniego tygodnia dostaliśmy od Państwa ponad 10 maili od osób zainteresowanych pomocą w tej sprawie. Wysłaliśmy pisma do spółki PKP InterCity i Wiceministra Infratruktury Andrzeja Massela z poparciem pomysłu wydłużenia pociągu TLK 26102/3 relacji Lublin-Wrocław do Jeleniej Góry, i do PR Kraków, Centrali PR oraz prezesa PR w sprawie uruchomienia połączenia IR Kraków- Jelenia Góra- Kraków. Zaangażowaliśmy ponad 10 organizacji i samorządów miast na terenie przebiegu pociągów obu relacji. Nawiązaliśmy współpracę z MOZ ZZ "Kontra", który zwrócił się z prośbą do Prezes Przewozów Regionalnych Małgorzaty Kuczewskiej- Łaski o wydłużenie relacji pociągu IR "Galicja" z Rzeszowa do Jeleniej Góry. Swoje poparcie w tej sprawie zagwarantowała również Pani poseł Marzena Machałek i radny PiS Oliwer Kubicki. Oboje wyślą pisma do MI, PR i PKP IC z poparciem przywracania połączeń do Krakowa i Lublina. W akcji pomaga nam również Cieszyńskie Stowarzyszenie Miłosników Kolei. Oni także wyślą pisma do wszystkich samorządów miast po których przebiegu miałby jechać pociąg do Krakowa. W poniedziałek tj 21 lutego o godzinie 13 w ratuszu w Jeleniej Górze odbędzie się również rozmowa Działu Międzyregionalnego KODLK z wiceprezydentem Jeleniej Góry Hubertem Papajem. W kwestii przywracania połączeń również mocno wspierają nas:
- Poseł Elzbieta Zakrzewska;
- Instytut Rozwoju i Promocji Kolei;
- radni i Posłowie Ziemi Jeleniogórskiej.

Dalsze działania będa miały na celu nakłonienie samorządów Lublina, Krakowa i Rzeszowa do zaangażowania się w nasza akcję.
Następny raport o postępie prac w przyszłym tygodniu.

Za zaangażowanie i współprace wszystkim już dzisiaj serdecznie dziękujemy!


Pociągiem z Jeleniej Góry do Krakowa I Lublina na wakacje??

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych wspólnie z posłanką Elżbietą Zakrzewską i posłanką Marzeną Machałek stara się o przywrócenie dalekobieżnych połaczeń kolejowych z Lublina i Krakowa do Jeleniej Góry oraz ze Zgorzelca do Warszawy. Z nieoficjalnych informacji wynika że nasze apele po cześci zostały wysłuchane! Ministerstwo Infrastruktury zapewnia nas pisemnie, że poczynione zostaną starania o wydłużenie pociągu 26102/3 relacji Lublin – Wrocław do Jeleniej Góry w okresie wakacyjnym . Nieznana jest jeszcze dokładna trasa i przebieg pociągu na odcinku Wrocław - Jelenia Góra, ale wiadomo że pociąg z Jeleniej Góry miałby wyjechać wczesnym rankiem koło godziny 7:30 a powróci
do Jeleniej Góry przed godziną 21 i kursowałby w okresie wakacyjnym do końca września .
Z nieoficjalnych informacji wynika również że niespodziankę w połączeniach dalekobieżnych szykują nam Przewozy Regionalne. Wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy spółka może uruchomić pociąg InterRegio z Jeleniej Góry przez Wrocław do Krakowa i z powrotem.
O rozwoju sytuacji będziemy Państwa na bieżąco informować.
Niestety brak jest nadal jakichkolwiek informacji na temat przywrócenia dalekobieżnego połączenia łączącego Łużyce z Warszawą. Od grudnia 2010 roku miał tędy pojechać InterRegio „Prosna” z Bolesławca do Warszawy, niestety, nie pojechał.


Koleje dużych prędkości na Dolnym Śląsku??

W dniu 11 lutego 2011 r. o godzinie 10.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbędą się konsultacje dotyczące przebiegu korytarzy linii dużych prędkości przez województwo dolnośląskie. W spotkaniu udział wezmą zaproszeni przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego, Kolei Dolnośląskich S.A., Dolnośląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych oraz IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o., wykonawca Opracowania studium wykonalności linii dużych prędkości Warszawa – Łódź – Poznań/Wrocław i przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe.
Spotkanie poprzedzone będzie konferencją prasową.

Celem spotkania jest przedstawienie proponowanego przebiegu pierwszej polskiej linii dużych prędkości przez teren województwa dolnośląskiego. Przedstawiony zostanie przebieg linii na terenie województwa pod względem możliwości wprowadzenia linii do Wrocławskiego Węzła Kolejowego, przebiegu korytarzy na tle aspektów środowiskowych i przewidywane kolizje z istniejącą infrastrukturą drogową i kolejową.