KODLK: kolej na Dolnym Śląsku

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych

Uwaga pociąg!
KODLK - zdjęcie nr 1 KODLK - zdjęcie nr 2 KODLK - zdjęcie nr 3

Kamienna Góra - powrót po 14 latach!

Kiedy kilka miesięcy temu alarmowaliśmy, iż tandem UMWD + KD nie dotrzymuje słowa (deliktanie rzecz ujmując) w sprawie uruchomienia zapowiedzianych 7-miu par codziennych połączeń z Sędzisławia do Kamiennej Góry i Lubawki, nic nie zapowiadało rychłego powrotu powiatu kamiennogórskiego na kolejową mapę na stałe. Przeciwnie - podjęty w środku sezonu turystycznego przez PKP PLK remont, czy przepychanki pomiędzy PLK a Urzędem Marszałkowskim nie zwiastowały raczej nic dobrego. Jeszcze 2 tygodnie temu codziennych połączeń do Kamiennej Góry oraz Lubawki próżno było szukać w opublikowanym właśnie rocznym rozkładzie 2018/19, nie tylko od grudnia, ale w jakimkolwiek terminie (nie licząc połączeń sezonowych, w dodatku okraszonych wiele mówiącym napisem BUS tam, gdzie zwykle w rozkładach jazdy figuruje nr peronu).

A jednak stało się to, o co Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych zabiegał od dawna i po kilkunastu latach od zawieszenia regularnego ruchu pasażerskiego na liniach 298 i 299, mieszkańcy Kamiennej Góry i Lubawki znów mają możliwość dojechać koleją do szkół i pracy. Co prawda podróż odbywa się leciwym czeskim motororakiem, a żeby dotrzeć do Jeleniej Góry, Wałbrzycha czy Wrocławia niezbędna jest przesiadka, ale dobre i to. Problemy z dostępnością taboru spalinowego w Województwie Dolnośląskim są powszechnie znane, a mimo to Urząd Marszałkowski znalazł rozwiązanie, które umożliwiło uruchomienie na start od razu 7-miu par połączeń (czego na szczęcie nie można nazwać podejściem "na alibi"), za co należą się podziękowania i brawa.

Jako KODLK możemy zatem ogłosić, iż - między innymi - nasze starania i w tej sprawie zakończyły się wymiernym sukcesem i zadeklarować, iż z uwagą będziemy przyglądać się funkcjonowaniu tych połączeń i ich frekwencji. A pasażerów - czy to mieszkańców Powiatu Kamiennogórskiego, czy turystów - zapraszamy do korzystania z uruchmionych dziś połączeń!